«Хто сказав, що мистецтво можна споживати, лише дивлячись на нього? Хто сказав, що людина не може стати частиною мистецтва?» — питав український дизайнер Федір Возіанов, відомий своїм конструктивним підходом до створення речей. Своїх клієнтів Федір одягає у картини Малевича — супрематичні «Хрест», «Коло» та «Квадрат» здатні перетворитись з полотна на сукню, пальто чи спідницю. І це не єдиний український дизайнер, що надихається роботами митців — безліч інших українських брендів переносять картини на на светри, хустки, сорочки та світшоти.

Тенденція колаборації між модою і мистецтвом не нова — особливо широкого поширення вона набула в перші десятиріччя ХХ сторіччя. Причин у цього явища декілька. По-перше, художники зрозуміли, наскільки сильний провокативний потенціал в одягу — з його допомогою можна легко створити неповторний візуальний образ власної особистості. По-друге, саме з допомогою моди можна було донести художні мотиви до тих, хто не надто захоплений висококультурними пластами.
Вальтер Беньямін, німецький критик і філософ, вважав, що мистецтво та мода, рухаючись різними дорогами, поєднують один і той же аспект буття, але різними способами.
Але дизайнери та художники невтомно намагаються зміксувати моду й мистецтво воєдино. Наприклад, батько Кутюру Чарльз Фредерік Уорт боровся за те, аби його сукні називали творами мистецтва, а не одягом. Також кутюрʼє вимагав, щоб його рід зайнятості прирівняли до професії художника. На заваді амбіціям Уорта стала індустріалізація — поки Чарльз майстерно вишивав витіювато-витончені сукні, вони стали нікому не потрібні: люди вимагали зручних простих речей, що не сковуватимуть рухів. А кутюрні сукні — повна протилежність.

Та не варто вважати, що відтоді й досі нам в одязі першочергово важлива лише функціональність. Наприклад, американська історикиня Енн Холландер прихильниця думки, що візуальний фактор завжди буде більш важливим, ніж будь-який інший. У своїй книзі «Погляд крізь одяг» вона пише, що людям завжди хотілось нагадувати певні картини — відомі нам образи з образотворчого мистецтва, кінематографу чи реклами. На думку Енн, процес одягання є однією з формою візуального мистецтва, в результаті якого створюється людське «Я», котре ми можемо спостерігати наяву.
Тому не дивно, що тенденція поєднувати повсякденний одяг з конкретними мистецькими творами завжди актуальна. Українські бренди адаптовують її не лише під потреби споживача, але й під конкретну мету.
Наприклад, благодійність, як у випадку колаборації брендів трикотажного одягу RITO та 91LAB з фондом родини Приймаченко. Відсоток з продажу колекції буде перераховано на будівництво нового музею мисткині. Ескізи речей дизайнерка Альона Пікуль розпочала розробляти ще на початку березня, коли музей Марії Приймаченко в Іванкові був зруйнованим російськими військовими.

Бренд ETNODIM переслідує ціль зберегти й поширити роботи «творців культурної картини України» як це роблять у музеях. Цьому присвячена величезна колекція-проєкт, в рамках якої представлені вишивані сукні, що натхненні роботами відомих і не дуже українських художників: Іван Приходько, Ганна Собачко-Шостак, Олександра Екстер й чимало інших.

Схожу мету — «популяризувати мистецтво серед наших метушливих міст» — має бренд хусток з натурального шовку ZITKANI. Засновники хочуть нагадати, що місце мистецтва не лише в картинних галереях — воно невідʼємна частина нашого життя. З допомогою власної продукції ZITKANI пропагують думку, що «життя і є мистецтвом», а їхні вироби — одна з можливостей, що допоможе підкреслити цей факт.
Якщо вищенаведені приклади репрезентують мистецтво творців здебільшого минулих сторіч, то український бренд OVERALL працює з сучасними художниками — зображає їхні роботи на унісекс-комбінезонах, піджаках й піжамах. OVERALL отримав дозвіл на використання картин і виплачуватиме митцям роялті з продажу одягу. Це — прекрасний приклад того як мода може розрекламувати мистецтво (та навпаки).

Схожий кейс був у дизайнера Іва Сен-Лорана з художником Пітом Мондріаном: його картини кутюрʼє переніс на сукню прямого крою. Всі були вражені цим поєднанням: журнали писали про річ як про «сукню завтрашнього дня», а мистецтво Мондріана стало набагато дорожчим.

Тож, відповідаючи на згадане на початку запитання Федора Возіанова, маю однозначну відповідь: мистецтво не лише можна, але й треба одягати. Це не просто красиво. Тандем моди й мистецтва на тілі робить людину частиною роману між модою і мистецтвом, який заснований на взаємних повазі й захопленні.